Learn more about our products and choose the best electric wheelchair for you
Black upgraded electric wheelchair with strong load-bearing carbon steel frame. Fits daily roads and rugged paths, flexible mode conversion design, suitable for elderly daily mobility and long-distance travel.
▶ Carbon steel frame, suitable for various challenging terrains.
▶ Voice-controlled smart controller—stops automatically when you release your hand.
▶ 250-watt dual motor for exceptional performance. Rear-wheel clutch for easier switching to push-mode operation.
▶ Rear anti-rollover wheels, hill-hold assist system.
▶ Detachable battery for easier charging; multiple battery capacities to meet various needs.
▶ Exquisitely designed, fashionable tech product
| Load-bearing | 100kg |
| Front wheel | 260mm airless aluminum alloy front wheel |
| Rear wheel | 410mm inflatable carbon steel rear wheel |
| Parking brake | 0°-9° |
| Miles per hour | ≤6 kilometers |
| Motor | 250 watts × 2 |
| Battery | 12A lead-acid |
| Vehicle overall dimensions | 1140*640*970mm |
| Seat width | 450mm |
| Vehicle mass | 436 kg (including battery) |
| Package dimensions | 850*410*785mm |
| Quality with packaging | 49.5kg |