Learn more about our products and choose the best electric wheelchair for you
Standard silver electric wheelchair with excellent terrain adaptability. Reclining backrest and adjustable leg rest allow sitting, leaning and lying down freely, meeting long-time sitting, resting and comfort demands.
▶ Carbon steel frame, suitable for various challenging terrains.
▶ Basic controller—stops immediately when you release your grip.
▶ 250-watt dual motor, exceptional performance
▶ Rear anti-rollover wheels, hill-hold assist system
▶ Detachable battery for easier charging; multiple battery capacities to meet various needs.
▶ Exquisitely designed, fashionable tech product
| Load-bearing | 100kg |
| Front wheel | 260mm inflatable-free nylon front wheel |
| Rear wheel | 410mm inflatable aluminum alloy rear wheel |
| Parking brake | 0°-9° |
| Miles per hour | ≤6 kilometers |
| Motor | 250 watts × 2 |
| Battery | 12A lead-acid |
| Vehicle overall dimensions | 1160*640*970–1310 mm |
| Seat width | 450mm |
| Vehicle mass | 50.1 kg (including battery) |
| Package dimensions | 900*460*785mm |
| Quality with packaging | 57kg |