Learn more about our products and choose the best electric wheelchair for you
Flash gray upgraded electric wheelchair with quick folding design and no installation needed. Compact after folding for easy home storage, lightweight and portable for daily outings and travel.
▶ Easy to fold, no installation required, and convenient for storage.
▶ Rear anti-rollover wheels, hill-hold assist system.
▶ A variety of battery capacities meet diverse needs.
▶ Carbon steel frame with a flip-up armrest for easier access from top to bottom.
▶ Basic controller—stops immediately when you release your grip.
▶ Exquisitely designed, a stylish tech product.
| Load-bearing | 100kg |
| Front wheel | 200mm Non-Inflatable Nylon Front Wheel |
| Rear wheel | 290mm inflatable-free nylon rear wheel |
| Parking brake | 0°-9° |
| Miles per hour | ≤6 kilometers |
| Motor | 250 watts × 2 |
| Battery | 12A lead-acid |
| Vehicle overall dimensions | 1100 mm long × 650 mm wide × 920 mm high |
| Seat width | 450mm |
| Vehicle mass | 31 kg (including battery) |
| Package dimensions | 740*380*760mm |
| Quality with packaging | 33.3kg |