Learn more about our products and choose the best electric wheelchair for you
Suitable for the elderly and people with limited mobility, this low-back electric wheelchair features a foldable design. It saves storage space, easy to put in the car trunk, and brings convenient indoor and outdoor daily travel experience.
▶ Carbon steel frame, suitable for various challenging terrains.
▶ Basic controller—stops immediately when you release your grip.
▶ 250-watt dual motor, exceptional performance
▶ Rear anti-rollover wheels, hill-hold assist system
▶ Detachable battery for easier charging; multiple battery capacities to meet various needs.
▶ Exquisitely designed, fashionable tech product
| Load-bearing | ≤100kg |
| Front wheel | 260mm inflatable-free nylon front wheel |
| Rear wheel | 410mm inflatable aluminum alloy rear wheel |
| Parking brake | 0°-9° |
| Miles per hour | ≤6 kilometers |
| Motor | 250 watts × 2 |
| Battery | 12A lead-acid |
| Vehicle overall dimensions | 1140*640*970mm |
| Seat width | 450mm |
| Vehicle mass | 43.6 kg (including battery) |
| Package dimensions | 850*410*785mm |
| Quality with packaging | 49.5kg |